Naujausi Europos teisės standartai baudžiamajame procese
Kurso organizatorius: Žmogaus teisių stebėjimo institutas
Šis kursas yra skirtas advokatams, advokatų padėjėjams, policijos pareigūnams, prokurorams ir kitiems specialistams, kurių veikla yra susijusi su baudžiamuoju procesu.
Kurso metu bus aptarta naujausia Europos žmogaus teisių teismo (EŽTT) praktika ir Europos Sąjungos standartai, susiję su teise turėti gynėją, teise į nemokamą teisinę pagalbą bei teisės į gynybą pažeidimų vertinimu.
Teisės mokslininkai ir praktikai pristatys aktualiausias EŽTT bylas ir per pastaruosius metus ES „Stokholmo programos“ rėmuose priimtus instrumentus: Direktyvą dėl teisės į advokatą, Direktyvą dėl teisinės pagalbos ir Direktyvą dėl teisės į informaciją. Kurso lektoriai pasidalins savo įžvalgomis apie Lietuvos baudžiamojo proceso nuostatų atitikimą Europos teisės standartams ir nurodys konkrečius probleminius aspektus.
Šio kurso tikslas – suteikti profesionalams teisinių žinių, kurios padės efektyviau praktikoje realizuoti konstitucinę teisę į gynybą.
Kurso pamokų temos
– Teisės turėti gynėją evoliucija Europoje: nuo Salduz bylos iki atskiros ES direktyvos
– Teisė turėti gynėją ir kitos procesinės garantijos Europos arešto orderio bylose
– Teisė į nemokamą teisinę pagalbą: besivystantys tarptautiniai standartai
– Teisės į gynybą efektyvumo užtikrinimas
– Teisės į gynybą pažeidimai ir jų vertinimas
Prie pirmosios pamokos galėsite pereiti atlikę įvadinės pamokos testą-apklausą.
Smurtas artimoje aplinkoje: ką turi žinoti kiekvienas profesionalas
Kurso organizatorius: Žmogaus teisių stebėjimo institutas
Kursas yra skirtas policijos pareigūnams, prokurorams ir teisėjams, dirbantiems su smurto artimoje aplinkoje bylomis. Jis taip pat bus naudingas advokatams ir kitiems specialistams, dirbantiems su nukentėjusiais nuo smurto.
Lietuvoje kas trečia moteris patiria įvairių formų – fizinį, psichologinį, ekonominį, seksualinį – smurtą artimoje aplinkoje. Dažniausiai šios smurto formos persipina tarpusavyje ir sukuria smurto ratą, iš kurio nukentėjusioji nebegali ištrūkti.
Šio kurso tikslas – suteikti profesionalams, dirbantiems su smurto artimoje aplinkoje atvejais, psichologinių, socialinių ir teisinių žinių, siekiant suteikti efektyvią pagalbą nukentėjusiems asmenims ir užkardyti kitas nusikalstamas veikas.
Kursas susideda iš 9 pamokų, suskirstytų į tris temas:
1. Smurto artimoje aplinkoje veikos ypatumai
2. Nukentėjusiųjų apsaugos strategijos formavimas
3. Teisinis smurto artimoje aplinkoje reguliavimas, Lietuvos teismų ir Europos žmogaus teisių teismo praktika
*Teisės aktų ir teismų praktikos pakeitimai po 2015 m. spalio 13 d. pamokų medžiagoje neatsispindi, nebent nurodyta priešingai prie konkrečios pamokos aprašymo. Papildomi skaitiniai paskutinį kartą atnaujinti 2017 m. sausio 16 d.
Asmens veiksnumo ribojimas: požiūrio ir teisinio reguliavimo naujovės
Kurso organizatorius: Žmogaus teisių stebėjimo institutas
Šis kursas yra skirtas advokatams, notarams, antstoliams, prokurorams, teisėjams, teismo medicinos ekspertams, socialiniams darbuotojams, gydytojams psichiatrams, žmogaus teisių NVO atstovams ir kitiems specialistams, dirbantiems su asmens veiksnumo užtikrinimo klausimais bei asmenų su negalia teisių įgyvendinimu. Taip pat kursas yra skirtas Neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisijų, naujai sudaromų savivaldybėse, nariams.
2016 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo neveiksnumo reforma – teisės aktų pataisų paketas, panaikinęs galimybę asmenį paversti teisės objektu, neturinčiu jokių sprendimo priėmimo teisių – ar tai būtų sprendimas asmeninės, kūrybinės ar politinės saviraiškos, gyvenamosios vietos pasirinkimo, sveikatos, privataus gyvenimo, ar kitais klausimais.
Priimti teisės aktų pakeitimai panaikino iki šiol Lietuvoje buvusią galimybę vienu teismo sprendimu pripažinti asmenį neveiksniu visose gyvenimo srityse, jų nediferencijuojant. Pakeitimai taip pat numatė tokias naujoves kaip kasmetinę asmens neveiksnumo peržiūrą, išankstinio nurodymo institutą, Neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisijas, pagalbos priimant sprendimus sutartį.
Pagalbos priimant sprendimus institutas – ypatingai reikšminga naujovė. Tai alternatyva asmens neveiksnumo ir globos modeliui, grąžinanti asmenims su negalia pasirinkimo teisę, leidžianti jiems išlaikyti teisinio subjekto statusą, gyventi orų gyvenimą ir naudotis visomis savo žmogaus teisėmis.
Šio kurso tikslas – suteikti profesionalams teisinių ir socialinių žinių apie neveiksnumo reformą bei padėti suprasti kaip praktikoje veikia pagalbos priimant sprendimus institutas.
Kurso pamokų temos:
– Žmogaus teisėmis grįsta negalios samprata
– Teisinis reguliavimas: neveiksnumo reforma Lietuvoje ir tarptautiniai standartai
– Pagalba asmeniui priimant sprendimus – ką tai reiškia praktikoje?
– Dažniausiai užduodami klausimai apie reformą: pamokos iš kitų šalių