Įgyvendinant ES Nusikaltimų aukų direktyvą: teisinės ir praktinės naujovės
Kurso organizatorius: Žmogaus teisių stebėjimo institutas
Šis kursas yra skirtas baudžiamosios teisės praktikams ir kitiems profesionalams, savo darbe susiduriantiems su nusikaltimų aukomis.
Kurso metu bus aptartos ES Nusikaltimų aukų direktyvos atneštos teisinės ir praktinės naujovės, susijusios su nusikaltimų aukų teisių ir interesų apsauga baudžiamajame procese.
Kurso lektoriai – viktimologas ir psichologė – supažindins kurso dalyvius su naujomis nukentėjusiųjų turimomis teisėmis, tokiomis kaip teisė turėti lydintį asmenį procese; teisė nepatirti antrinės viktimizacijos; teisė į informaciją; pažeidžiamų nukentėjusiųjų atpažinimas; bendravimas su itin pažeidžiamais nukentėjusiais, tokiais kaip mažamečiai ir nepilnamečiai nukentėjusieji, smurto artimoje aplinkoje ir seksualinio smurto aukos, nukentėjusieji, turintys proto negalią.
Šio kurso tikslas – suteikti profesionalams teisinių, praktinių ir psichologinių žinių, kurios padės veiksmingai užtikrinti nukentėjusiųjų teises ir teisėtus interesus.
Kurso pamokų temos
– Nukentėjusįjį lydintis asmuo
– Antrinė viktimizacija
– Teisė į informaciją
– Pažeidžiami nukentėjusieji – atpažinimas
– Bendravimas su itin pažeidžiamais nukentėjusiaisiais
Prie pirmosios pamokos galėsite pereiti atlikę įvadinės pamokos testą-apklausą.
Sisteminis smurtas prieš moteris artimoje aplinkoje - kas tai?
Šių mokymų tikslas – supažindinti tiek specialistus, dirbančius su smurto artimoje aplinkoje tematika ir atvejais, tiek apskritai plačiąją visuomenę, su intymaus partnerio smurto prieš moterį specifika. Tuo siekiama kiekvieną žmogų paskatinti atpažinti skirtingas šio smurto formas bei tinkamiausiai ir efektyviausiai suteikti reikiamą paramą ir pagalbą kiekvienai tai patyrusiai moteriai.
Kurso pamokų temos:
– Smurtas lyties pagrindu
– Galios ir kontrolės ratas
– Smurtautojo portretas
– Moterų kaltinimas
– Tarpinstitucinis bendradarbiavimas
Lygybės ir nediskriminavimo ABC darbdaviams
Šis kursas yra skirtas personalo specialistams, vadovaujančias pareigas įmonėse užimantiems asmenims, darbdaviams, darbdavių sąjungų atstovams. Darbdavio pareiga yra užtikrinti darnaus kolektyvo darbą, būti empatišku, gebėti priimti teisingus spendimus. Šie mokymai yra naudingi visiems, kas siekia užkirsti kelią diskriminacijai darbo santykiuose arba padėti išspręsti susijusius konfliktus.
Kurso metu bus nagrinėjamos įvairios galimos diskriminacijos darbo santykiuose situacijos, o mokymo medžiagą ruošė daugiau nei 10 savo sričių ekspertų, akademikų ir praktikų. Šiuo projektu siekiama padėti tiek viešajam, tiek privačiajam sektoriui suvokti lygių galimybių naudą, nepaisant galimos darbuotojų ar paslaugų vartotojų negalios, lyties, amžiaus, tautybės, seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės ar religijos. Taip pat siekiama suteikti praktinių žinių, kaip elgtis ir ką daryti susidūrus su diskriminacijos atvejais.
Lygybės ir nediskriminavimo ABC darbuotojams
Šis kursas yra skirtas būsimiems bei esamiems darbo rinkos dalyviams, samdomiems darbuotojams, darbuotojų sąjungų atstovams, taip pat ir darbo ginčus nagrinėjančių institucijų atstovams. Šie mokymai yra naudingi visiems, kas patys susiduria su diskriminacija įvairiais pagrindais darbo santykiuose arba siekia padėti išspręsti tokias iškilusias problemas.
Kurso metu bus nagrinėjamos įvairios galimos diskriminacijos darbo santykiuose situacijos, o mokymo medžiagą ruošė daugiau nei 10 savo sričių ekspertų, akademikų ir praktikų. Šiuo projektu siekiama padėti tiek viešajam, tiek privačiajam sektoriui suvokti lygių galimybių naudą, nepaisant galimos darbuotojų ar paslaugų vartotojų negalios, lyties, amžiaus, tautybės, seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės ar religijos. Taip pat siekiama suteikti praktinių žinių, kaip elgtis ir ką daryti susidūrus su diskriminacijos atvejais.
Smurtas artimoje aplinkoje: ką turi žinoti kiekvienas profesionalas
Kurso organizatorius: Žmogaus teisių stebėjimo institutas
Kursas yra skirtas policijos pareigūnams, prokurorams ir teisėjams, dirbantiems su smurto artimoje aplinkoje bylomis. Jis taip pat bus naudingas advokatams ir kitiems specialistams, dirbantiems su nukentėjusiais nuo smurto.
Lietuvoje kas trečia moteris patiria įvairių formų – fizinį, psichologinį, ekonominį, seksualinį – smurtą artimoje aplinkoje. Dažniausiai šios smurto formos persipina tarpusavyje ir sukuria smurto ratą, iš kurio nukentėjusioji nebegali ištrūkti.
Šio kurso tikslas – suteikti profesionalams, dirbantiems su smurto artimoje aplinkoje atvejais, psichologinių, socialinių ir teisinių žinių, siekiant suteikti efektyvią pagalbą nukentėjusiems asmenims ir užkardyti kitas nusikalstamas veikas.
Kursas susideda iš 9 pamokų, suskirstytų į tris temas:
1. Smurto artimoje aplinkoje veikos ypatumai
2. Nukentėjusiųjų apsaugos strategijos formavimas
3. Teisinis smurto artimoje aplinkoje reguliavimas, Lietuvos teismų ir Europos žmogaus teisių teismo praktika
*Teisės aktų ir teismų praktikos pakeitimai po 2015 m. spalio 13 d. pamokų medžiagoje neatsispindi, nebent nurodyta priešingai prie konkrečios pamokos aprašymo. Papildomi skaitiniai paskutinį kartą atnaujinti 2017 m. sausio 16 d.
Asmens veiksnumo ribojimas: požiūrio ir teisinio reguliavimo naujovės
Kurso organizatorius: Žmogaus teisių stebėjimo institutas
Šis kursas yra skirtas advokatams, notarams, antstoliams, prokurorams, teisėjams, teismo medicinos ekspertams, socialiniams darbuotojams, gydytojams psichiatrams, žmogaus teisių NVO atstovams ir kitiems specialistams, dirbantiems su asmens veiksnumo užtikrinimo klausimais bei asmenų su negalia teisių įgyvendinimu. Taip pat kursas yra skirtas Neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisijų, naujai sudaromų savivaldybėse, nariams.
2016 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo neveiksnumo reforma – teisės aktų pataisų paketas, panaikinęs galimybę asmenį paversti teisės objektu, neturinčiu jokių sprendimo priėmimo teisių – ar tai būtų sprendimas asmeninės, kūrybinės ar politinės saviraiškos, gyvenamosios vietos pasirinkimo, sveikatos, privataus gyvenimo, ar kitais klausimais.
Priimti teisės aktų pakeitimai panaikino iki šiol Lietuvoje buvusią galimybę vienu teismo sprendimu pripažinti asmenį neveiksniu visose gyvenimo srityse, jų nediferencijuojant. Pakeitimai taip pat numatė tokias naujoves kaip kasmetinę asmens neveiksnumo peržiūrą, išankstinio nurodymo institutą, Neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisijas, pagalbos priimant sprendimus sutartį.
Pagalbos priimant sprendimus institutas – ypatingai reikšminga naujovė. Tai alternatyva asmens neveiksnumo ir globos modeliui, grąžinanti asmenims su negalia pasirinkimo teisę, leidžianti jiems išlaikyti teisinio subjekto statusą, gyventi orų gyvenimą ir naudotis visomis savo žmogaus teisėmis.
Šio kurso tikslas – suteikti profesionalams teisinių ir socialinių žinių apie neveiksnumo reformą bei padėti suprasti kaip praktikoje veikia pagalbos priimant sprendimus institutas.
Kurso pamokų temos:
– Žmogaus teisėmis grįsta negalios samprata
– Teisinis reguliavimas: neveiksnumo reforma Lietuvoje ir tarptautiniai standartai
– Pagalba asmeniui priimant sprendimus – ką tai reiškia praktikoje?
– Dažniausiai užduodami klausimai apie reformą: pamokos iš kitų šalių